Catapultam habeo!

Kraków Kontratakuje (Smokopolitan 2)

Kraków Kontratakuje (Smokopolitan 2)

Po koniec sierpnia ukazał się wtóry numer „Smokopolitana”, pisma krakowskich nerdów (fanzinu, ale profesjonalnego, papierowego, ale w wersji elektronicznej darmowego, robionego przez miłośników, ale z profesjonalnym podejściem). Jak zapewne pamiętacie, WTFApoc dość ciepło pisał o numerze pierwszym, a ja przyznaję, że nie bez powodu. Małe przedsięwzięcie, jednak robione z niespotykanym, jak na non profit rozmachem, pozytywnie mnie zaskoczyło. Dlatego bardzo cieszę się, że inicjatywa się utrzymała.

Krótko o treści: kilka zapchajdziur (dziwny artykuł o „Jonathanie Strange i pan Norrellu”, nie do końca pasujący mi formą kącik RPG i LARP), reszta to solidny, lub bardzo solidny materiał. Pilipiuk nie napisał niczego nowego, ale jego motywującą do lokalnego patriotyzmu gawędę czyta się dobrze. Artykuł o Zajdlach dobry i potrzebny, pophistoryczny tekst Katarzyny Koćmy, choć nie idealny, uważam za bardzo wartościowy. Dwa wywiady (i jedna ankieta) oraz wspomnienie po Christopherze Lee mogą się wydać tanim zagospodarowaniem miejsca, ale to ważne i dobre kawałki nerdowego dziennikarstwa. Ale i tak o wartości numeru decyduje literatura.

Majka to Majka – jego minipowieść dopiero się rozkręca, ale to z pewnością ostry pazur, który będzie mnie zahaczał o następne numery. Opowiadania amatorów są krótkie, ale treściwe. O tekście Adama nie wypada mi pisać; „Zostań jeszcze trochę” to taka prosta (chyba zbyt prosta, bo pozbawiona twistu) opowiastka, przyjemna w lekturze. „Konrad” Maciejewskiego jest tez krótki, zwarty, nie przeciąga swojej obecności, sprzedaje prosty koncept sf w idealnie dobranej ilości słów. Wszystkie teksty zostały dobrze opracowania edytorsko, co pozwala mieć nadzieję, że kolejne numery przyciągną więcej ciekawych autorów.

Ocenię numer drugi, tak jak Adam jedynkę. Osiem punktów oddaje moje uznanie dla okrzepniętej inicjatywy, która ogień i improwizację pierwszego numeru zamieniła na dobrze pojmowane rzemiosło. No i nadal działa bonus „niezależnego papieru”. Ziny wszystkich środowisk: bierzcie przykład!

Ocena: 8/10Artykuł opublikowany 25 września 2015 przez: M. Sprzęgaj

Skomentuj:

Pozostało znaków: 30000. Możesz używać znaczników HTML: <b>, <u>, <i>, <blockquote>, <spoiler>Kod sprawdzajacy Odśwież kod
Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot