Catapultam habeo!

Letnia Mieszanka (FWS 3/2015)

Fantastyka Wydanie Specjalne 3/2015

Przerywamy letnie lenistwo tylko na chwilę, aby przypomnieć Wam dobrą nowinę: Adam jest Fantastyce. Recenzować opowiadania WTFApoca nie mogę, ale napiszę kilka słów o jego współautorach z wydania. W ostatniej FWS ukazał się "Wieczny Powrót" naszego redakcyjnego kolegi, ale też kilka innych tekstów. Różnych, ciekawych, godnych przeczytania; Adam raczej nie żałuje towarzystwa, w jakim się znalazł.

Co interesujące, polska część numeru wypada lepiej (i to nie tylko dzięki Adamowi). Po prostu z tekstów zagranicznych dostajemy przegląd, a z rodzimych: opowiadania szukające swojej drogi, często bardzo udanie. Nie zrozumcie mnie źle, redaktor Zbierzchowski wykonuje dobrą robotę; nie jego wina, że nadwiślańscy autorzy też...

Grzegorz Gajek, Drobina serca, 8/10

Tekst przeczytałem z przyjemnością i zdumieniem. Przyjemnością, bo to kawał dobrego steampunka; zdumieniem, bo myślałem, że to demo nadchodzącego drugiego tomu antologii "Wolsunga". Historia Gajka jest prosta i świetnie przedstawiona. Za to świat opowieści to "Wolsung", ze zmienionymi nazwami własnymi. Co o tym sądzić? Jeśli Kuźnia Gier nie ma nic przeciw i ja nie mam...

Maciej i Paweł Królowie, Dzieło mojego życia, 8/10

Znów zaskoczenie, bo to opowiadanie pisane przez braci bliźniaków, ludzi młodych, ale widać wciąż buzujących pomysłami, a już zdyscyplinowanych warsztatowo. Dobre, kwaziorientalne fantasy, o nieco łzawej, ale jakże skutecznie opowiedzianej fabule. Z pewnością będę wyglądał z ciekawością dalszych tekstów duetu.

Marek Żelkowski, Łaska Suwerena, 7/10

Nic odkrywczego, po prostu dobre opowiedziana historia przygodowo-inwazyjna, z intrygującym tłem i nieoczywistym zakończeniem. Tekst w stylu retro, ale udany.

Adam Podlewski, Wieczny Powrót, over 9000/10

Serio, redaktorze Cetnarowski, to jest steampunk? ;)

Hao Jingfang Składany Pekin, 7/10

Dobry tekst, który jednak pozostawia niedosyt. Klasyczny pomysł, za to napisany przez Chińczyka w chińskich realiach, stanowi pewną egzotykę, ale powiedziałbym, że "egzotykę bliższą". Minus punkt za tłumaczenie z angielskiego, a nie z oryginału.

Thomas Olde Heuvelt, Rybka w butelce, 6/10

Przyjemny tekst Holendra, niestety, tylko przyjemny. Historia niezbyt odkrywcza, fabułą przewidywalna, a urok języka mógł ulecieć w przekładzie.

Rachel Helpern, Nie obiecuj, 6/10

Trochę udziwnione fantasy, które nie przekonało mnie ani pomysłem, ani kreacją świata. Dobrze napisana, rzemieślnicza historia.

Karl Schroeder, Jubileusz, 8/10

Bardzo dobrze napisana rzemieślnicza historia. Autor nie sprzedał mi przełomowego pomysłu, za to napisał wzruszający kawałek w udanym kostiumie dziwacznej space opery. Niby łzawość i daleki kosmos do siebie nie pasują, ale Schroeder ozdobił regułę wyjątkiem.

Średnia ocen: ~7/10



Artykuł opublikowany 24 lipca 2015 przez: M. Sprzęgaj

Skomentuj:

Pozostało znaków: 30000. Możesz używać znaczników HTML: <b>, <u>, <i>, <blockquote>, <spoiler>



Kod sprawdzajacy Odśwież kod
Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot