Catapultam habeo!

Młodzieżowe Noir (Anna Kańtoch, 13 Anioł)

Anna Kańtoch, 13 Anioł, Fabryka Słów 2007

Podwójna (a można i liczyć, że potrójna) nominacja zajdlowa dla Kańtoch wzbudziła pewne zainteresowanie, choć jej fani zaskoczeni nie byli (z resztą autorka jedną statuetkę już dostała, za opowiadanie z 2009). Może to dobra okazja, aby spojrzeć bardziej przekrojowo na tę gwiazdę młodszego pokolenia fantastyki. „13 Anioł” to pozycja dość leciwa, napisana przez Kańtoch trzy lata po debiucie, ale już zapadająca w pamięć i to pozytywnie.

Powieść to próba połączenia klasycznego kryminału noir i młodzieżowej urban fantasy. Z tej – dla niektórych niezbyt obiecującej – unii wyszła książka po prostu dobra. Nie wybitna, dostarczająca intelektualnej rozrywki, bądź poruszająca jakieś eschatologiczne pytania – ale po prostu diabelsko dobre czytadło, w którym czuje się radość autorki. Kańtoch miała z pewnością sporo zabawy, tworząc dziwaczny, ale urokliwy świat, w którym z powodu niekompetencji Aniołów, zarządzających tym małym uniwersum, magia i technika mogą spotkać się w mrocznych, ale i kuszących przygodą zaułkach Getteim.

Trójka bohaterów – młoda półelfka, współpracujący z nią detektyw oraz zbankrutowany syn założycie miasta, rozwiązują zagadkę tajemniczych morderstw, a przy okazji usiłują uratować Getteim przed wyrokiem rady aniołów. O fabule nie napiszę wiele, w  obawie przed spoilerami; muszę jednak zaznaczyć, że sama intryga kryminalno-magiczna nie powala na kolana skomplikowaniem, czy zwrotami akcji. Została jednak opowiedziana z perspektywy udanych bohaterów, w dobry, wyważony sposób. To, samo w sobie, zasługuje tylko na nieśmiałe pochwały, ale muszę przyznać, że krajobraz Miasta wyszedł autorce świetnie. Ta lokacja wyobraźni aż zaprasza do dalszej twórczości (choć lepiej w krótszych formach), czy nawet stworzenia erpegowego settingu.

I głównie z tego powodu wystawiam tak wysoką ocenę. Czynnikiem drugim jest solidna objętość, która – w przeciwieństwie do nieszczęsnego „Czarnego” - pozwala się nacieszyć talentem autorki przez ostatnią kropką.

Ocena: 8/10Artykuł opublikowany 11 lipca 2014 przez: M. Sprzęgaj

Skomentuj:

Pozostało znaków: 30000. Możesz używać znaczników HTML: <b>, <u>, <i>, <blockquote>, <spoiler>Kod sprawdzajacy Odśwież kod
Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot