Catapultam habeo!

Patriotyczna marka (Antologia „Jeszcze nie zginęła”)

Jeszcze nie zginęła, Antologia, Fabryka Słów 2010

„Tu nie ma złych opowiadań” deklaruje wydawca, tyleż dumnie, co na wyrost. Są złe, ale są i dobre, nawet bardzo dobre. Przyjrzyjmy się więc kolejnej antologii Fabryki, wydanej również pod „Bogoojczyźnianym” szyldem, choć tutaj (podobnie jak w „Niech żyje Polska”) sztafaż patriotyczny jest tylko pretekstem i słabo przestrzeganym motywem. Flaga biało-czerwona to w tomie Fabryki tylko chwyt marketingowy, wygodne hasło, nie do końca pokryte w tekstach. Czy to źle? Nie, dobrze, bo pokazuje, że imaginarium narodowe jest wciąż atrakcyjną kategorią popkultury, i jednocześnie owa niewierność założeniu nie pozwala przejeść się konwencji. Jeśli znajdziecie tę antologię przecenioną w jakimś koszu, kupcie koniecznie. Zakup pełnocenowy jest też wart rozważenia – choćby dla Pilipiuka, Kańtoch i innych ciekawostek.

Rafał Dębski - Pocałunek lasu 6/10

Patriotyczno-nadnaturalny produkcyjniak, tekst przeciętny. Dostaje szóstkę, a nie piątkę, ponieważ jest na miejscu – dokładnie takich opowiadań spodziewałem się, wybierając tę antologię.

Milena Wójtowicz - Joanna i aniołowie 7/10

Krótki, dobry tekst. Autorka wykrzesała iskierkę zaskoczenia z pozornie ogranego motywu.

Rafał W. Orkan - Wystawa okrucieństw 5/10

Opowiadanie bardzo niepasujące do zbioru, w dodatku słabe, bez żadnego kopa, ni haczyka.

Tomasz Duszyński – Strażnik 7/10

Tekst dobry, ale niedopracowany. Nie aż tak odkrywczy, ale z potencjałem. Trochę żałuję, że autor wizji światów równoległych nie rozwinął nieco głębiej, nie nadał jej własnego charakteru.

Andrzej Pilipiuk – Lazaret 8/10

Dobry szort Pilipiuka, i na miejscu, i sam autor w formie.

Andrzej W. Sawicki - Grabarz i ogrodniczka 7/10

Solidny kawałek prozy inwazyjnej; niestety, napisany już po „Pięknej i Grafie” Kołodziejczaka, więc dostaje minusik za pokrewieństwo.

Adam Przechrzta - Czarna dorożka 6/10

Przeciętny tekst Przechrzty. Niby zgodny z duchem antologii, ale nie porywa żadnym elementem.

Anna Kańtoch - Duchy w maszynach 7/10

To opowiadanie nie powinno się znaleźć w takim zbiorze (minus jeden punt), ale skoro się znalazło, muszę przyznać, że jest po prostu bardzo dobre.

Dariusz Domagalski - Piąta pora roku 7/10

Ciekawa reklama twórczości autora. I jak każda dobra reklama, mimo karykaturalności niektórych elementów opowieści, przyciąga uwagę.

Jacek Komuda – 1989 5/10

Słaby Komuda, nawet bardzo słaby, jak na swoje standardy. Brak rozwinięcia, nawet mocnego osadzenia jego wizji alternatywnej, wizja brejwikowej lustracji połączonej z randomowych dissem na ojca Rydzyka, po prostu do mnie nie przemówiła. Dobry tekst, wykorzystujący ten pomysł winien być lepiej dopracowany, albo tylko zarysowany, więc znacznie krótszy.

Średnia oceń: 6.4/10



Artykuł opublikowany 23 maja 2014 przez: M. Sprzęgaj

Skomentuj:

Pozostało znaków: 30000. Możesz używać znaczników HTML: <b>, <u>, <i>, <blockquote>, <spoiler>



Kod sprawdzajacy Odśwież kod
Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot