Catapultam habeo!

Tort z kawałkami szkła

Kroki w nieznane, Almanach Fantastyki 2008, pod red. Mirosława Obarskiego, Solaris 2009

Wydawnictwo Solaris postawiło sobie cel ambitny, to jest: zapoznać nadwiślańską tubylczą populację z Wielką Fantastyką Zachodnią. A dokładniej: z fantastyką anglojęzyczną i rodzynkami. Cóż, może tak jest, że warto śledzić tylko ten językorynek, bo możemy liczyć na przekłady tylko z mowy Shakespeare'a (ew. mowy Puszkina). Przegląd antologii Kroków... (nieco bluźnierczo nawiązującej do Kroków prawdziwych, tych Lecha Jęczmyka) rozpocząłem od rocznika 2008, losowo wybierając go z półki WTFNominum. Zapewne sięgnę też po kolejne (poprzednie) tomy, i z nadzieją na dobrą rozrywkę, i świadomością, że znajdę tam też teksty suche jak Pustynia Gobi. Bo nowe Kroki to wybór dobrego wraz ze złym, oryginalnego oraz powtarzalnego, literacka piękna i bestia. Taki fantastyczny tort czekoladowy, z kawałkami szkła w środku. Aby nie przedłużać, przystąpię do mikrocerecenzji poszczególnych tekstów.

James VAN PELT Ostatnia z form P. 5/10

Opowiadanie ze wszech miar poprawne. Nic innego o nim nie potrafię napisać.

Ken MacLEOD Jezus Chrystus, Reanimator 4/10

Opowiadanie napisane poprawnie, ale bez absolutnie żadnej puenty, jakby autor myślał, że wybranie obrazoburczej tematyki zwalnia z posiadania pomysłu.

Carolyn Ives GILMAN Okanoggan Falls 6/10

Opowiadanie urocze i bez sensu. Bardzo sprawnie napisana, wzruszająca historia, po której można się zastanowić, po co została stworzona.

Ted KOSMATKA Śmiercionauci 9/10

Jeden z najlepszych tekstów w tomie. Bardzo plastyczna wizja lokalnej apokalipsy, idealna atmosfera zagubienia i beznadziei. Wieje sandałem, to jest: duchem Srebrnej Ery SF, w najlepszym wydaniu.

Greg EGAN Luminous 7/10

Bardzo sprawnie i udanie napisana historia, która nie ma nawet grama sensu.

James LOVEGROVE Odmiana Bowdlera 9/10

Humoreska w najlepszym stylu. Niezbyt oryginalna, jako koncept SF, ale w ramach prześmiewczej formy, działa znakomicie.

Daryl GREGORY Damaszek 4/10

Opowiadanie napisane poprawnie, ale bez absolutnie żadnej puenty, jakby autor myślał, że wybranie obrazoburczej tematyki zwalnia z posiadania pomysłu... Ech, deja vu.

Connie WILLIS Ostatni winnebago 6/10

Sprawnie napisany kawałek sentymentalny, z mięsną wkładka dobrego pomysłu, to jest ekopolicji. Zacny koncept rozmywa się w przydługiej całości.

Reginald BRETNOR Kobieta po przejściach 4/10

Nie wiem, po co ten fanfik do jakiejś szanty znalazł się w antologii.

Kir BUŁYCZOW Złotousty diabeł 9/10

Odświeżający powiew w tomie. Ogólnie w Krokach humoreski są lepsze od opowieści poważnych, ale Bułyczow jest i śmieszny, i oryginalny, przez swój ostentacyjny, rosyjski dystans i nawiązania do „Mistrza i Małgorzaty”.

Ian CREASEY Milczenie we Florencji 5/10

Kolejny tekst, który został dobrze napisany, ale nie ma pointy.

Tony BALLANTYNE Trzecia osoba 9/10

Pół-humoreska, pół tekst poważny – efekt kontrastu wręcz przeraża. Mroczna wizja, pisana językiem komedii; autorowi koncept ten po prostu wyszedł.

Alastair REYNOLDS Poza konstelacją Orła 9/10

Kolejna apokalipsa lokalna, dobrze napisana i wprowadzająca odświeżający pomysł. Gdyby nie nieco niedopracowane zakończenie, byłby to najmocniejszy tekst w zbiorze.

Charlie ROSENKRANTZ Akcja prewencyjna 10/10

Mój faworyt. Humoreska napisana idealnie – nie krótko, nie długo, nie udająca, że jest mądrzejsza, niż jest. Ponoć przez autora wcześniej niezwiązanego z fantastyką, i ów dystans bardzo wzbogaca opowieść. Uważajcie na psy!

Daniel ABRAHAM Kambierz i Żelazny Baron. Baśń ekonomiczna 7/10

Bardzo dobre opowiadanie, nieco zepsute przez ton dydaktyczny.

Gene WOLFE Memorare 6/10

Dobrze pomyślana opowieść, bez morału i polotu. Autor albo pisze karykaturalnie amerykańskim językiem, albo zły tłumacz wyświadczył mu niedźwiedzią przysługę.

Stephen BAXTER Ostatni kontakt 7/10

Przyjemny szort, odgrzewający kotlety Srebrnej Ery SF. Te najlepsze kotlety.

Podsumowując: udane humoreski, nieudane moralitety (z wyjątkiem „Złotoustego diabła” i – po części „Kambierza...”), ruletka w temacie twardej fantastyki. Te kilka tekstów, które mnie zachwyciło, dokonało tego nie pomysłem, a wykonaniem.

Średnia ocena: 7/10 (6.82352941176)



Artykuł opublikowany 14 stycznia 2014 przez: A. Podlewski

Skomentuj:

Pozostało znaków: 30000. Możesz używać znaczników HTML: <b>, <u>, <i>, <blockquote>, <spoiler>



Kod sprawdzajacy Odśwież kod
Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot