Catapultam habeo!

Kącik muzyczny

Trzeba się wystrzegać przełomów i nowości w muzyce, bo to w ogóle rzecz niebezpieczna. Nigdy nie zmienia się styl w muzyce bez przewrotu w zasadniczych sprawach politycznych.
Platon, Państwo, Księga IV

Do uroczystości z trudniejszymi melodiami należy wybierać osoby bieglejsze w śpiewie, a nie kierować się jedynie względem na ich godność i urząd.
Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II, punkt. 6.

Możesz powtórzyć?
Ludwig van Beethoven

Muzyka współczesna to pustynia, na której gdzieniegdzie można znaleźć wyplute pestki daktyli.
Pablo Casals

Muzyka to przyjemność, jakiej dusza ludzka doświadcza przez liczenie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z liczeniem.
Gottfried Wilhelm Leibniz

Leibniz? Powiedzcie temu staremu osłu, że wisi mi jeszcze 50 guldenów! I niech tym razem dobrze je policzy...
Baruch Spinoza

Słucham jedynie utworów pisanych przez profesjonalnych kompozytorów. Muzyka kogoś bez żadnego wykształcenia muzycznego nie może być dobra.
Krzysztof Penderecki

Przyzwoity człowiek nie pisze, nie gra na scenie, nie komponuje.
Tomasz Mann

Mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze.
Frank Zappa

Muzyka jest jak rosa - karmi winniczki.
Paulo Coelho

Zobacz więcej:

W zmienionym składzie - część I

Panta rhei - powiedział Heraklit podczas powodzi stulecia. Potomni zinterpretowali jego słynne słowa jako: byt nie ginie i nie powstaje, a jedynie ulega przemianom w wyniku nieustannego ścierania się przeciwieństw. Nie inaczej jest z zespołami muzycznymi - z czasem zmieniają repertuar, styl, instrumentarium, miewają lepsze i gorsze chwile. Nierzadko, w wyniku ścierania się przeciwstawnych charakterów, celów lub koncepcji, zmieniają też składy osobowe - w atmosferze skandalu lub po cichu, wbrew oczekiwaniom fanów lub też za ich błogosławieństwem. I chociaż dla przeciętnego końcowego odbiorcy zmiany personalne mogą pozostać niezauważone, ponieważ trzon zespołu - kompozytor, frontman, wirtuoz czy tekściarz - pozostaje ten sam, to i tak, według efeskiego filozofa, będziemy mieli do czynienia z inną grupą.

W niniejszym cyklu recenzji postawimy pytanie: czy woda z innej rzeki może być słodsza? Prześledzimy najnowsze albumy kilku popularnych zespołów, które w ostatnich kilku latach przeżyły - z różnych przyczyn - przetasowania muzyków.

Raj Odkopany

Nerwowych mogę uspokoić już na wstępie – płyta nie jest zła, ba!, nawet bardzo dobra. W 2012 Paradise Lost zaprezentował nam smakowitą mieszankę starych formuł, swoiste wykopalisko archeologiczne z poprzednich dwunastu albumów. Efekt zachwyca, ale też nie nadaje się do powtórzenia.

Lista nerdowych przebojów (Metal Gear Rising: Revengeance Vocal Tracks)

MGRRVT zawiera 13 kawałków przystępnej muzyki popularnej, ponoć idealnie wkomponowanych w akcję gry, solidnych technicznie, i równie jak absurdalna opowieść cybernindży na obcasach, zdystansowanych wobec siebie.

30 lat burzy

Od premiery drugiej płyty Metalliki upływa 30 lat, a album ten wciąż odbija się echem w nowoczesnej muzyce metalowej i rockowej. Jest ważny z wielu powodów, z których zwykła przyjemność słuchania tych ośmiu kawałków nie jest najważniejsza.

Kiedy piekło zamarznie

"Piorun, chociaż dosiadany od 30 lat, nadal nie został okiełznany." - WTFWanderer nie próbuje wdawać się w polemikę z przedmówcą. Zamiast tego opisuje, co go miażdży i wyraźnie nie zdaje sobie sprawy, jak działa skala dziesięciostopniowa.

Czy piorun uderza dwa razy? (Master of Puppets, Metallica)

Postaram się przesłuchać płytę na nowo, na świeżo, bez sentymentów; zadać pytanie: czy mistrzowie byli naprawdę tacy genialni, po otrzymali po prostu premię jako bezkonkurencyjni w swojej epoce. Sądzę, że obie odpowiedzi są w pewnej mierze prawdziwe.

Video meliora proboque, deteriora sequor
  WTF Wykrot